Odkurzacze do strefy Z22 0
Odkurzacze do strefy Z22

Praca w zapylonym środowisku jest nie tylko uciążliwa, ale może być niebezpieczna. W zależności od rodzaju pyłu i jego koncentracji na stanowisku pracy, zgodnie z normą EN 335-2-69:2009, dzielimy urządzenia odsysające na klasy :

  • L-LOW pyły proste i niegroźne pyły jak kurz domowy, piasek, gips, wapno. Mac > 1 mg/m3
  • M-Medium pyły powstające przy szlifowaniu drewna, podkładów MDF, wypełniaczy gipsowych , farb czy lakierów.  Mac > 0,1 mg/m3
  • H-High pyły rakotwórcze i zawierające zarazki chorobotwórcze,  aluminium, cynk, sadza, papier, lakier proszkowy, azbest, zarodniki pleśni, pył ołowiany czy włókna mineralne . Mac < 0,1 mg/m3

Pomieszczenia, gdzie występują palne ciecze i gazy, podlegają klasyfikacji na strefy zagrożenia wybuchem 0,1 lub 2.

Strefa 0 to pomieszczenia, gdzie atmosfera wybuchowa zawierająca mieszaninę powietrza i gazów, par i mgieł występuje stale, często lub przez długie okresy.

Strefa 1 to pomieszczenia, gdzie atmosfera wybuchowa zawierająca mieszaninę powietrza, gazów , par i mgieł może czasami wystąpić w trakcie normalnego działania.

Strefa 2 to pomieszczenia, gdzie atmosfera wybuchowa zawierająca mieszaninę powietrza, gazów, par i mgieł nie występuje w trakcie normalnego działania, a w przypadku wystąpienia utrzymuje się przez krótki czas.

W ofercie naszej firmy posiadamy odkurzacze do strefy Z2 (Z22). Nie dysponujemy modelami, które mogą pracować w zaostrzonych strefach Z20 i Z21.

Najmniejszym modelem o niewielkim 30-litrowym zbiorniku jest produkt firmy IPC Planet 22S ATEX, obecnie właściciel marki Soteco. Odkurzacz ten przeznaczony jest do pracy na sucho. Zbiornik wykonany jest ze stali nierdzewnej, natomiast głowica z silnikiem ze stali malowanej proszkowo.

Mocny 1000 W, dwustopniowy silnik z systemem zabezpieczeń. Zgodność z ESD, czyli zmniejszenie wyrównania ładunków elektrycznych, które może powodować iskrzenie.

Przeznaczony do pracy w przemyśle drzewnym, młynach, produkcji pasz i lakierów.

Małe wymiary 500x500x980 cm oraz waga 30 kg  czynią go bardzo mobilnym. Wyposażony jest w filtry dla pyłów M oraz H, a także Hepa 13.

Pyły klasy H tworzą się przy pracy z azbestem, pleśnią, sztucznymi włóknami mineralnymi, watą szklaną, kadmem, niklem i ołowiem.

Odkurzacz do strefy Z2 Z22 IPC Planet 22S ATEX

Natomiast z oferty firmy Kärcher najczęściej sprzedawany jest sprawdzony od wielu lat model NT 80/1 B1 M.

Dostarczany jest łącznie z wyposażeniem i przeznaczony do pyłów klasy M, czyli pyłów powstających przy szlifowaniu drewna, materiałów drewnopodobnych, podkładów, wypełniaczy, betonu, gipsu, farb i lakierów.

Odkurzacz do strefy Z2 Z22 Kärcher NT 80/1 B1 M

Należy pamiętać, że w czasie opróżniania i czyszczenia odkurzaczy zbierających pyły niebezpieczne należy mieć na sobie środki ochrony osobistej.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl