Najlepszy sposób na wyczyszczenie skórzanej tapicerki.
Jeszcze nie tak dawno temu, skórzane fotele w samochodzie były oznaką wyższego wyposażenia i należały do luksusu. Ponieważ produkt ostatnimi czasy stał się bardziej przystępny cenowo, producenci samochodów coraz częściej korzystają z trwałych i jednocześnie luksusowych obić foteli.
Skóra ma to do siebie, że w przeciwieństwie do zwykłych foteli z winylu lub tkaniny, wymaga ona specjalistycznej opieki i dbałości. Jesteśmy tutaj by pomóc wam obalić tajemnice związane z procedurą czyszczenia i konserwacji skóry. Podamy również schemat, w którym krok po kroku opiszemy, jak czyścić skórzaną tapicerkę, a później ją zakonserwować, by móc cieszyć się pięknym i długotrwałym efektem.
Jak to jest z tą skórą?
Najczęściej używanym rodzajem skóry w samochodach jest skóra pigmentowana. Zasadniczo jest to czysta skóra pochodzenia zwierzęcego, która została umyta, wygarbowana i zabarwiona w celu uzyskania pożądanej tekstury i koloru.
Najczęstszym rodzajem procesu garbowania skóry samochodowej jest garbowanie chromowe. Nazywa się ono tak, nie z powodu zanurzania skóry w roztworze chromu, ale przez wykorzystanie siarczanu chromu w tym procesie.
Jednak zanim do tego dojdzie, należy przeprowadzić wypalanie, które stosowane jest w celu dokładnego oczyszczenia z włosów i wody. Później skóra jest zanurzana w kąpieli chromowo-siarkowej. Po tym procesie jej zabarwienie jest koloru lekko niebieskawego. Oznacza, to, że materiał jest gotowy do barwienia i ostatecznego wykończenia.
W większości samochodów, skóra użyta do obszycia foteli i tapicerki jest zbierana od wybranych krów. Inne marki z reputacją Premium takie jak Rolls Royce czy Bentley korzystają ze skóry byka, ponieważ jest ona grubsza i trwalsza od tej bydlęcej.
Jak to jest, że skóra ma tyle kolorów?
Jak już wcześniej wspomniałem, po uzyskaniu skóry, oczyszczeniu i opaleniu, będzie ona farbowana w celu uzyskania pożądanego koloru. Skóra zostaje pokrywa warstwą podkładu, a następnie barwnika w celu uzyskania właściwego odcienia. Podczas tego procesu, pory na skórze zostają zamknięte, ponieważ wchłaniają barwnik do części wewnętrznej.
Po nałożeniu koloru, na skórę nanosi się warstwę lakieru nawierzchniowego lub lakieru bezbarwnego, aby zabezpieczyć warstwę kolorową.
Przypomina to proces malowania samochodu, prawda?
Przezroczysta warstwa lakieru samochodowego odpowiada za intensywny połysk całości, ale w rzeczywistości stanowi ochronę przed blaknięciem i czynnikami środowiskowymi.
Bezbarwny płaszcz uszczelnia również kolor skóry. Jeśli zacznie on zanikać z powodu starzenia się, lub nadmiernego tarcia materiału, barwnik będzie narażony na działanie czynników atmosferycznych, co w efekcie może prowadzić do trwałego blaknięcia.
Jak to sprawdzić?
Weź mały ręcznik bądź ścierkę z mikrofibry i lekko zwilż je czystą wodą. Pocieraj lekko ręcznik w określonym miejscu i poszukaj śladów przeniesienia koloru skóry na tkaninę. Jeśli zobaczysz kolor skóry na ręczniku, oznacza to, że przezroczysty płaszcz zniknął, jeśli nie, to nadal powinien być on obecny.
Dlaczego o tym wspominamy? Ponieważ najlepszym sposobem czyszczenia skórzanych foteli i tapicerki jest sprawdzenie jej stanu przed użyciem jakichkolwiek środków czyszczących.
Pamiętaj, że jeśli Twój samochód jest stosunkowo nowy, wówczas stosowanie wszelkiego rodzaju rzekomych produktów do kondycjonowania skóry nie zadziała.
Odżywka do skóry została opracowana tak, aby wnikać głęboko w materiał w celu odżywienia i odświeżenia powierzchni. Ale z istniejącym przezroczystym płaszczem na skórze, produkt dosłownie się na nim zatrzyma i przyciągnie więcej brudu co bardziej pogorszy problem.
Przed omówieniem procedury krok po kroku dotyczącej najlepszego sposobu czyszczenia skórzanych foteli samochodowych, przedstawimy kilka prostych kroków do sprawdzenia i oceny stanu materiału, które mogą uchronić Was przed zakupem wielu kosztownych produktów do czyszczenia skóry.
Jak sprawdzić stan skórzanych siedzeń?
- Przygotuj fotele.
Wyczyść skórzane siedzenia i wykończenia wnętrza za pomocą odkurzacza. Zwróć uwagę na nici i szwy. Najlepiej będzie jeśli dość dokładnie usuniesz wszelkie zanieczyszczenia z powierzchni takie jak piasek, aby uniknąć uszkodzenia podczas czyszczenia zasadniczego.
- Pobierz materiał dowodowy.
Użyj wilgotnego ręcznika, lub ścierki z mikrofibry i dokładnie wytrzyj każdą powierzchnię. Nie wywieraj silnego nacisku podczas wycierania skórzanych elementów. Jeśli trudno jest usunąć plamy, to zostaw je w spokoju, zajmiesz się nimi później.
W tym punkcie najważniejsze jest usunięcie nadmiaru kurzu i brudu z wierzchu skóry. To także dobry moment, aby sprawdzić transfer kolorów. Zwróć uwagę, czy niektóre obszary skórzanych siedzeń nie ulegają odbarwieniu, a także spójrz na ścierkę czy aby na jej powierzchni nie pojawił się kolor skóry.
Oceń jaki efekt dało czyszczenie.
Po odkurzeniu i wytarciu siedzeń możesz już stwierdzić, czy posiadają one jakieś miejsca odbarwione z powodu głęboko osadzonego brudu. W tej fazie już będziesz wiedział, czy warto będzie używać specjalnego środka do czyszczenia skóry.
Natomiast jeśli siedzenia są wystarczająco czyste po pierwszym odkurzeniu i wyczyszczeniu, nie musisz już zbyt wiele robić.
Zaleca się jednak stosować środki do ochrony skóry, aby dodatkowo chronić tapicerkę i siedzenia przed mechanicznymi uszkodzeniami. W przypadku starszych samochodów (z pomarszczonymi i wyblakłymi siedzeniami) nałożenie skutecznego ochraniacza odżywi i przywróci Twojej tapicerce dawny blask.
Jak czyścić skórzane fotele samochodowe?
Do tego momentu zakładamy, że Twoje skórzane siedzenia są nadal brudne i przebarwione. Nie musisz się nimi martwić. Możesz je łatwo wyczyścić i przywrócić im dawny blask bez kupowania drogich środków czyszczących.
Poniżej przedstawiamy schemat jakim najlepiej jest się kierować przy czyszczeniu skórzanych fotelików.
Czyszczenie konserwacyjne:
Uwielbiamy prostotę, a więc nie będziemy Cię namawiać na szukanie odpowiednich preparatów i mnóstwa odżywek. Od zawsze używamy naszego Leather Clean, stosując go przy pomocy pianowniczki i ryżowej szczoteczki. Idealnie pozbywa się codziennego brudu oraz bardziej uporczywych zabrudzeń. Pozostawia skórę matową i świetnie doczyszczoną.
- Użyj pianowniczki i szczotki ryżowej.
Stosując pianowniczkę, zmniejszamy ilość zużywanego preparatu, a tym samym pozwala nam to odpowiednio rozprowadzić preparat Leather Clean na powierzchni czyszczonej. Dokładnie a zarazem delikatnie przeszoruj element po elemencie Twojej tapicerki i wytrzyj do sucha przy pomocy lekko wilgotnej mikrofibry.
Czyszczenie pełne:
Użyj ponownie preparatu Leather Clean, na takiej samej zasadzie jak w czyszczeniu konserwacyjnym.
Po dokładnym wyczyszczeniu zastosuj odżywkę do skóry Leather, która nada jej elastyczności i przywróci dawną strukturę. Tym samym wydłuży okres do kolejnego czyszczenia. Wystarczy że naniesiesz ją na mikrofibrę i okrężnymi ruchami rozprowadzisz dokładnie po skórze. Następnie odczekaj 10 minut i wypoleruj skórzaną tapicerkę czystą fibrą.
Wymienione powyżej wskazówki do czyszczenia skóry nadają się idealnie do wszystkich rodzajów skór samochodowych, w każdym kolorze. Początkowy etap czyszczenia zawsze pozostaje taki sam, niezależnie od tego czy jeździsz samochodem klasy Premium czy masz poczciwego Golfa. Najważniejsza jest zawsze ocena stanu skóry, przez co możesz zapobiec kupowaniu produktów, których tak naprawdę nie potrzebujesz, a pozwoli Ci to zaoszczędzić więcej pieniędzy.
Detail Auto Care